Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/799.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Historia autobusów | Rozkłady jazdy PKS

Historia autobusów

Poprzednikami autobusów w drogowym transporcie pasażerskim były omnibusy ciągnięte przez konie.

Wynalezienie silnika spalinowego pod koniec XIX wieku umożliwiło powstanie omnibusów spalinowych – czyli autobusów.

Pierwsze konstrukcje powstały niezależnie u wielu producentów poprzez zabudowę kabiny pasażerskiej na podwoziu samochodu ciężarowego i były napędzane silnikami o zapłonie iskrowym.

Od okresu międzywojennego coraz szerzej stosowano silniki Diesla. Już w latach 20. XX wieku budowano autobusy z jedną kabiną pasażerską . Powstanie nadwozi samonośnych w latach dwudziestych XX w. w trolejbusach, a trzydziestych – w samochodach umożliwiło ich zastosowanie w autobusach. Warto również zapoznać się z historią PKS Puławy.

Po 1970 roku w konstrukcji autobusów miejskich zarysowała się tendencja do obniżania podłogi, aby ułatwić wsiadanie osobom o ograniczonej zdolności poruszania się. W autobusach dalekobieżnych oraz turystycznych  zaczęto stosować toalety o zamkniętym obiegu i klimatyzację, co zbliżyło komfort podróżowania nimi do jazdy pociągiem.

Dodaj komentarz