Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/oav/public_html/799.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Tramwaje | Rozkłady jazdy PKS

Tramwaje

Tramwaj (z ang. tram way) – pojazd szynowy służący do transportu miejskiego, poruszający się w ruchu mieszanym po jezdni lub na wydzielonym albo niezależnym torowisku.

Obecnie tramwaje zwykle napędzane są silnikami elektrycznymi zasilanymi z sieci trakcyjnej, chociaż spotyka się też konstrukcje hybrydowe posiadające silnik spalinowy lub akumulatory pozwalające na jazdę bez zewnętrznego źródła zasilania. Dawniej używano również tramwajów konnych, napędzanych silnikiem parowym lub spalinowym.

Pierwszy tramwaj pojawił się w Nowym Jorku w 1832. Był wzorowany na  powszechnych już w tych czasach kolejach konnych używanych w przemyśle. Od lat 60. XIX w. tramwaje rozpowszechniły się w Europie, w tym czasie też we Francji pojawiły się pierwsze tramwaje parowe  W 1879 r. w Nantes inż. Mękarski zbudował system tramwajowy oparty o wagony wyposażone w zbiorniki sprężonego powietrza  napędzającego silniki pneumatyczne
Pierwszy eksperymentalny tramwaj elektryczny skonstruowany przez Wernera Siemensa uruchomiono  w 1881, zaś do wybuchu I wojny światowej prawie wszystkie sieci tramwajowe zelektryfikowano.
Do końca II wojny światowej w USA istniała rozbudowana sieć tramwajów podmiejskich i miejskich. Porównaj tramwaje z historią autobusów.

Po II wojnie światowej, w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w., w USA rozpoczęła się masowa likwidacja linii tramwajowych. Było to spowodowane  gwałtownym wzrostem zamożności i spadkiem cen samochodów osobowych. Tramwaje zostały zastąpiony metrem i liniami autobusowymi.
Na zachodzie Europy również zlikwidowano wiele sieci i linii tramwajowych,

Dodaj komentarz